Dźwiękowa ewolucja

Dźwiękowa ewolucja

Głośniki 5.1 były swego czasu kolejnym, znaczącym etapem w tworzeniu zaawansowanych urządzeń służących do odtwarzania dźwięku. Wykorzystywały one najczęściej sześć głośników, czyli prawy, lewy, środkowy, lewy tylny, prawy tylny, a także subwoofer. Chcąc otrzymać najbardziej pożądaną jakość oraz poprawnie wykorzystać niewątpliwą moc systemu głośników 5.1, należało postarać się o najbardziej odpowiednie ich rozlokowanie.

Niezależnie od kolejnej głośnikowej edycji, zawsze dobrze jest rozstawić głośniki zgodnie z instrukcją i zaleceniem producenta, gdyż sprzyja to odwzorowaniu naszej naturalnej fizjologii odbierania bodźców zewnętrznych oraz w znacznym stopniu imituje naturalne środowisko – dźwięk powinien więc otaczać nas z każdej strony. W sposób szczególny jest to przydatne podczas oglądania filmów, kiedy to wszystkie dźwięki zdają się być odbierane w taki sposób, jakby oglądający sam uczestniczył w akcji rozgrywającej się na ekranie. Nie da się jednak ukryć, że ewolucja tego rodzaju sprzętów nie zakończyła się na opisywanych głośnikach 5.1. W obecnym czasie wszystko zdaje się zmierzać w kierunku wielokanałowości i mnogości formatów. Najnowszą propozycją głośnikową, stanowiącą tak zwane „więcej niż – 5.1” jest system dźwiękowy o nazwie Dolby Digital EX. Co więcej, liczba nowych tytułów, które są kodowane w Dolby EX, cały czas systematycznie wzrasta.

Zaleca się poeksperymentować z czysto muzycznymi nagraniami i z formatem odsłuchowym 7.1. Z pewnością okaże się to fascynującym doświadczeniem dla wszystkich amatorów przestrzenności i wielkowymiarowości dźwięku.