Powracający trend gramofonowy

Powracający trend gramofonowy

Gramofony wracają do łask. Sprzęty, które niegdyś były ikoną wśród prostych urządzeń do odtwarzania muzyki, dzisiaj przeżywają swoja drugą młodość. Warto jednak zaznaczyć fakt, że chociaż współcześni producenci starają się je utrzymać w prostej konwencji, to jednak technologia poszła na tyle do przodu, że nie sposób już dzisiaj nie korzystać jej podczas konstrowania sprzętów muzycznych. Można więc powiedzieć, że tradycyjny gramofon cieszy się dzisiaj nowoczesnym wydaniem, stając się poniekąd jednym z obecnych trendów w branży sprzętów muzycznych.

Na przykład gramofon o nazwie Elemental jest produktem budżetowym, który spełniając swoje podstawowe funkcje, stanowi także pewne uzupełnienie dla systemu HI-FI początkującego miłośnika analogów. Budowa tego gramofonu jest bardzo prosta, gdyż w założeniu producenta yamaha audio ma on być propozycją kierowaną głównie do ludzi, którzy nie chcą wchodzić w zaawansowane konfiguracje systemów audio. To raczej coś dla miłośników płyt winylowych. Elemental jest gramofonem określanym mianem urządzenia „plug’n’play”. Oznacza to, że konfiguruje się go w fabryce na sztywno i dlatego nie ma już konieczności własnoręcznej regulacji.

Spośród typowych dla współczesnej technologii „smaczków”, gramofon zawiera pozłacane gniazda 2Xrca oraz USG typu B. Obecność wbudowanego przetwornika analogowo- cyfrowego, a także przedwzmacniacza RIAA pozwala na zapis audio z winyli do postaci cyfrowych. Produkt cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Niewątpliwie, w dużym stopniu wpływa na to bardzo przystępna cena.